Skautský tábor 2018

Zbýval měsíc do tábora a nám účastníkům přišel do schránky dopis od Emy. Ema nás prosila o pomoc a zároveň nám psala informaci, kdy na tábor máme dorazit.
Měsíc rychle utekl a byl první táborový den. Bylo potřeba dostavět tábor, abychom my, i následující dva tábory mladších, měli kde „bydlet“. Když bylo vše hotové, mohl tábor pořádně začít.
Večer proběhl úvod do etapové hry, která byla inspirována seriálem Bylo nebylo. Po setkání s Emou, která nám povyprávěla, co se ve městě Storybrook stalo a jak bychom mohli pomoci, jsme se šli podívat na scénku, ze které jsme pochopili, že všechny pohádkové postavy ve městě ztratily svoji identitu. Naším úkolem bylo během celého táborového pobytu postupně tuto identitu navrátit každé bytosti zpět v různých etapových hrách.
Během tábora jsme měli také Den dětí. Říkáte si Den dětí v polovině července? Ano, i to je na našem táboře možné!
Ráno jsme se probudili a našli od vedoucích vzkaz ve kterém bylo, že je chod tábora do pěti hodin na nás a že kdyby něco, máme na píšťalku pískat SOS. V tu chvíli jsme si rozdali role, udělali snídani, vymysleli si program, jídelníček, udělali nástup, vytáhli vlajku a šli si zahrát hru. Den utíkal, jedli jsme, hráli, stavěli přístřešek, plnili stezky,… Pak přišli vedoucí, kteří nás celý den nepozorovaně sledovali a proběhla zpětná vazba, která byla ze všech stran pozitivní. V roli vedení jsme zůstali až do večera a užívali si jí tak, jako celý den.
Na táboře jsme i pracovali. Abychom měli čím zatápět, chodili jsme do lesa na dřevo, řezali ho a sekali. Taky jsme jezdili na kole na brigádu, kde jsme kousek od tábořiště vysíkali náletové rostilny. Takovouhle práci děláme každý rok za to, že na tomhle tábořišti, tak krásném místě, můžeme být. Vzhledem k tomu, že jsme dobrý kolektiv a všichni si rozumíme, tak jde práce od ruky a vždy to rychle to uteče.
Během tábora taky proběhl taneční večer. Kluci rozdali pozvánky holkám, se kterými pak skoro celý večer tančili. Nejdřív bylo volné roztančení s hudbou podle paní starostky našeho městečka Storybrook, pak jsme se v párech naučili dva z několika základních tanců a pak proběhla diskotéka, na které jsme potleskem zhodnili tance roverů a rangers. Po téhle zajímavé krátké soutěži a úspěšného večera jsme si ještě zatančili na pár písniček a pak už šli spát.
Taky už několik let vozíme na tábor kola, na kterých pak jezdíme na výlety, na zmrzlinu, do kostela,… Probíhají na nich i různé soutěže. Jednou z nich byl Amazing race, ve kterém jsme byli rozděleni na čtyři skupiny, dostali jsme mapu s určitými místy, které musíme projet. Společnou zastávkou všech čtyř skupin byl zámek Dobrohoř u Starého Města pod Landštejnem, kde jsme po prohlídce dostali o tomto místě nějaké otázky, které jsme v rámci Amazing race vyplňovali. Jakmile jsme vyplnili a odevzdali odpovědi na otázky, naobědvali jsme se a vyrazili zpět do tábora, který byl i cílem celého závodu. Závod jsme všichni úspěšně ujeli a vítězná skupina byla na večeři obsloužena se vším všudy.
Na nedělní výlet jsme vyrazili do Nové Bystřice, kdy se věřící stavovali v Klášteře na nedělní mši.
A není to všechno! Jedna z etap nám vyvrcholila na dalším cyklovýletu, který byl tentokrát na nedaleký hrad Landštejn. Cesta nebyla dlouhá, ale terén byl horší. Na místě na nás čekal Lucifer, který přislíbil pomoc při hledání indícií k princezně, kterou jsme chtěli zachránit. Podmínkou byly čtyři zkoušky, které jsme úspěšně zvládli. Indície byly naše, ale to jsme ještě netušili, co nás s nimi čeká.
Předposlední den tábora jsme byli vzbuzeni brzy ráno a šli jsme na Hadí vrch, který je kousek od tábora. Tam byla zakončena celá etapová hra, kdy se nám postupně představovaly všechny pohádkové postavy, kterým jsme pomohli získat zpět jejich identitu. Posledními byly královna s dcerou, kterým jsme předali získané indicie z minulé etapy. Po závěru etapy jsme ještě chvíli zůstali na vrcholku kopce a pozorovali východ slunce.
Večer téhož dne byl i závěrečný oheň, kterým jsme tábor ukončili. Zpívali jsme, povídali si a rozdali pamětní listy a kdo chtěl, spal venku u ohně pod hvězdnou oblohou.
Za celý tábor jsme zažili spoustu legrace, naučili se nové věci, získali další zkušenosti, všichni jsme se více poznali a už nyní se těšíme na další tábor. Ale dříve než celý rok uběhne, čekají nás schůzky a výpravy, které si stejně tak skvěle zase všichni užijeme.
Budeš u toho s námi?
www.orlicemb.cz

Text: Monika Netíková – Monča
Foto: Petr Rokoský – Pardál

Tábor 2018